Nałogi końskie
Koń pozostawiony na dłuższy czas w boksie często wpada w szkodliwe dla własnego zdrowia nałogi. Z braku zajęcia oddaje się bezsensownym czynnościom, jakimi są np. ogryzanie drewnianych lub plastikowych części w boksie, najczęściej żłobu lub drzwi. Kolejny nałóg to tzw. łykawość, czyli opieranie zębami o krawędź żłobu (w miarę jak nałóg rozwija się, to, o co koń łyka traci na znaczeniu; osobiście doświadczyłam sytuacji, gdy koń łykał samo powietrze) i połykanie powietrza. Jest to bardzo szkodliwe dla zębów, mięśni szyjnych oraz układu oddechowego. Konia łykającego widać na zamieszczonym zdjęciu. Zwróć uwagę na oparte o żłób górne siekacze i napięte mięśnie szyi. Jeszcze innym nałogiem jest ,, tkanie", czyli przestępowanie z nogi na nogę i kołysanie szyją. Niektóre konie tkają tylko w oczekiwaniu na porę karmienia, ale jest to szczególnie niezdrowy nałóg; kończyny przednie ulegają niepotrzebnej eksploatacji, poza tym koń robiąc to kilka godzin dziennie traci sporo energii. Najwięcej tego typu przypadków odnotowuje się w zimie, kiedy to z powodu surowych warunków nie wypuszcza się koni na padok. Jeśli dodatkowo stoją w derkach, bywa, że wpadają w nałóg ich gryzienia i zdejmowania... W konsekwencji może dojść do przeziębienia ogolonego konia.
Nałogi końskie są dowodem na to, że żywe zwierzę zamknięte w boksie odczuwa dyskomfort. Najgorzej, gdy takie zachowania zmienią się w narowy, o czym w następnym artykule. Szkodliwych przyzwyczajeń bardzo trudno jest oduczyć. Nawet, gdy zapewnimy koniowi więcej ruchu i zajęć, najprawdopodobniej odruch pozostanie. Są jednak metody zapobiegania takim zachowaniom. Oprócz wypuszczania na padok i użytkowania pod siodłem można chociaż w niewielkim stopniu umilić życie konia w boksie. W sklepach jeździeckich można znaleźć rozmaite zabawki oraz lizawki. Lizawka to bryła soli do lizania lub inne bryły smakowe. Należy jednak pamiętać, by nie były zakurzone oraz, że nie każdy koń wie, do czego służą! Niektóre konie trzeba na to naprowadzić.
Dobrym rozwiązaniem jest też możliwość otwarcia górnych drzwi boksu, aby koń miał możliwość wystawienia głowy i wyjrzenia. Specjalne stajnie angielskie, czyli z dwuczęściowymi drzwiami otwierającymi się bezpośrednio na ogólnik są także dobrym rozwiązaniem dla alergików i koni z chorym układem oddechowym.
Fot. Anita Nowicka