Czyszczenie konia krok po kroku

1. Szczotką plastikową usuwa się zaklejki z potu i błota; ten brud, który najbardziej przywarł do sierści. Można to także robić przy pomocy szczotki z twardym włosiem, tzw. ,,szczotki ryżowej". W okresie linienia plastikowa bardzo dobrze zdejmuje sierść.


2. Następnie włosianą szczotką oczyszcza się konia z kurzu. Najpierw przesuwa się szczotkę pod włos, następnie z włosem, a na koniec- oczyszcza się ją o zgrzebło (zdj. poniżej). Powtarzając tą sekwencję kilka razy w tym samym miejscu, nadamy sierści błysk.


3. Oczyszczanie szczotki włosianej o zgrzebło (metalowe, gumowe lub plastikowe).
4. Przebieranie ogona; pozwala na dokładne rozdzielenie włosów oraz usunięcie słomy bez ich wyrywania. Są również specjalne szczotki, lecz większość z nich wyrywa włosy, a ogon odrasta bardzo długo.

5. Czesanie grzywy (grzebieniem lub szczotką). Należy ją zaczesywać na stronę, na której naturalnie leży.

6. Oczyszczanie nozdrzy, warg i oczu konia. Należy to robić przy pomocy gąbki lub szmatki i ciepłej wody.

7. Podnoszenie przedniej nogi.

8. Czyszczenie kopyta kopystką. Dobrze jest to zrobić przed i po jeździe. Część metalowa służy do czyszczenia strzałek i usuwania brudu, w tym wypadku, przy krawędzi podkowy. Włosiana szczoteczka umożliwia oczyszczanie podeszwy kopyta.

9. Czyszczenie tylnego kopyta. Podnosząc tylną nogę należy najpierw dotknąć boku konia, a następnie przesunąć dłoń po wewnętrznej krawędzi nogi. Przyzwyczajony koń powinien podać nogę, jak zorientuje się, czego chcemy. Wyciągamy ją do tyłu i czyścimy.

Fot. Beata Czarnecka

Prześlij komentarz