Krótko o sprzęcie jeździeckim



Rząd jeździecki

Do jazdy w stylu angielskim potrzebujemy rzędu jeździeckiego złożonego z siodła oraz ogłowia (tranzelki). Zarówno do nauki jazdy, jak i celów rekreacyjnych najlepsze jest siodło ogólnoużytkowe (istnieją różne typy), pozwalające na wykonywanie elementów ujeżdżenia i skoków oraz swobodną jazdę.

Siodło dopasowuje się przede wszystkim do konia. Po jeździe nie powinno zostawiać na końskim grzbiecie odcisków i otarć. Przedni łęk (patrz- budowa siodła) powinien znajdować się na tyle wyżej od kłębu, aby dało tam się zmieścić dłoń.


Siodło powinno być też wygodne dla jeźdźca, mieć odpowiedni rozmiar. Przy zakupie siodła używanego należy sprawdzić, czy nie jest wadliwie ,,wysiedziane”, czyli czy jego środek ciężkości (najniższy punkt) nie znajduje się za bardzo z przodu, lub z tyłu. Według starej szkoły A. Paalmana najniższy punkt powinien znajdować się w przedniej części siodła, nowsze szkoły z kolei preferują położenie najniższego punktu idealnie na środku. Na pewno nie powinien znajdować się za środkiem, ani przesadnie z przodu, gdyż siedząc w siodle tak zbudowanym trudno zachować prawidłowy dosiad.


Aby móc dosiąść konia, potrzebujemy także ogłowia. Tak jak w przypadku siodeł, tranzelki także dzielimy na kilka typów użytkowych. Prawidłowo dopasowane ogłowia to takie, które nie obcierają konia oraz nie zakłócają mu oddychania.


Rząd jeździecki w większości wykonany jest ze skóry. Aby była ona miękka i szwy wytrzymałe, należy pamiętać o konserwacji sprzętu. Najpierw należy dokładnie umyć siodło i ogłowie z soli i brudu, które pochodzą od końskiego potu. W tym celu powinno się zwilżyć szmatkę ciepłą wodą i umyć części skórzane specjalnym mydłem. Po osuszeniu wetrzeć specjalny smar konserwujący. Części metalowe, tj. wędzidło myje się po każdej jeździe. Zarówno do mycia wędzidła, jak i strzemion wystarczy sama ciepła woda.

Fot. Beata Czarnecka

Prześlij komentarz